هشدار بانک مرکزی سوئد در مورد خطرات حذف کامل وجه نقد – دیجیاتو – طراحی سایت سپید وب

سوئد یکی از کشورهای است که در آن کمترین میزان پول نقد جریان دارد و اغلب داد و ستدها از طریق کارت های اعتباری صورت می گیرد

کمپانی «Loomis AB» که در حوزه مدیریت مالی فعالیت دارد از مقامات مسئول خواسته بانک ها و خرده فروشان را وادار به پذیرش پول نقد کنند.

برآوردها نشان می دهد که میزان وجوه نقد در این کشور نسبت به دهه گذشته 40 دصد کاهش یافته و در دو سال اخیر نیز بیشترین افت خود را تجربه کرده است.

«پاتریک اندرسون»، مدیرعامل این موسسه تاکید می کند که در صورت وقوع یک فاجعه یا از بین رفتن زیرساخت های فناوری، حذف وجه نقد بر ساکنان شمال این کشور که در مناطق بسیار سرد و به صورت پراکنده زندگی می کنند، بیشترین تاثیر مخرب را خواهد داشت چرا که آنها توان تامین مایحتاج خود را از دست می دهند.کارت اعتباریپیش از این نیز بانک مرکزی سوئد با تاکید بر لزوم وضع قوانین جدید برای پرداختن به این مشکل، هشدار داده بود که روند سریع حذف پول نقد می تواند به عدم یکپارچگی زیرساخت های لازم برای استفاده از سکه و اسکناس منجر شده و کارایی و امنیت این سیستم را تضعیف کند.

سوئد یکی از کشورهای است که در آن کمترین میزان پول نقد جریان دارد و اغلب داد و ستدها از طریق کارت های اعتباری صورت می گیرد. این مساله علی رغم مزایایی که دارد، نگرانی هایی را در مورد حذف کامل سکه و اسکناس به وجود آورده است.

«استفان اینگوس»،رییس بانک مرکزی این کشور معتقد است که سیستم مالی این کشور به سمتی پیش می رود که کنترل ابزارهای عمومی پرداخت در دست شرکت های تجاری قرار می گیرد و این مساله به ویژه در شریط بحرانی مشکل ساز خواهد شد.

با بالا گرفتن نگرانی های در این زمینه، پارلمان سوئد از ایگنوس خواسته برای جلوگیری از اثرگذاری روند پر شتاب کاهش وجه نقد روی تسلط این موسسه بر سیستم پرداخت، روال کار بانک مرکزی را تغییر دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *