حکایت یک موفقیت بزرگ؛ طلوع و غروب مدل افسانه ای مرسدس بنز CLK GTR – دیجیاتو – طراحی سایت سپید وب

مرسدس آ ام گ برای جشن سالگرد 50 سالگی خود، ویدیویی کوتاه مدتی از بهترین اتومبیل های مسابقه ای خود منتشر کرده است

اینکه مرسدس تنها در چهار ماه یعنی در زمستان سال ۱۹۹۶ تا بهار ۱۹۹۷ یکی از بزرگترین خودروهای GT1 را توسعه داده و آن تور برزیل را راهی بازار کرد به هیچ عنوان سبب کاهش کیفیت و کارایی این خودرو نشد.

عجیب آنکه طراحی و توسعه این خودرو فقط در 128 روز صورت گرفته. این اتفاق در حالی رخ داده که در صنعت خودروسازی برای تولید یک محصول مدت زیادی زمان لازم بوده تا نسخه کانسپت معرفی شود و سپس مجددا پس از طی مدت زمانی نسبتا طولانی محصول نهایی تولید می شود.

البته این موضوع کاملا در مورد خودروهای مسابقه ای صادق نیست، چرا قیمت تور دبی که خودروی مسابقه ای Ford GT40 در کمتر از یک سال ساخته شد ولی هرگز نتوانست مسیر موفقیت در مسابقات را به سرعت CLK GTR طی کند.

مرسدس آ ام گ برای جشن سالگرد 50 سالگی خود، ویدیویی کوتاه مدتی از بهترین اتومبیل های مسابقه ای خود منتشر کرده است. این ویدئو ها خودروی مسابقه ای استثنایی مرسدس سی ال کا جی تی آر (CLK GTR) را نشان می دهد.

هرچند که این اتومبیل مسابقه ای هرگز موفق نشد که برنده سری مسابقات تور اصفهان ۲۴ ساعته لمانز شود، اما تقریبا توانست در هر مسابقه دیگری از جمله تمامی ۱۰ دور مسابقه FIA در سال ۱۹۹۸ جایگاه نخست را از آن خود کند.
قطعا این ویدئو ها به شما نمی گویند که مرسدس در توسعه سی ال کا جی تی آر به میزان کمی از همراهی و کمک مکلارن بهره برده است. البته این موضوع قبلا هم از طریق انتشار گفته های ماتی پترانی در مجله خودرویی جالوپنیک اطلاع رسانی شده است.

آ ام گ یک شاسی # 11R را از تیم قیمت تور پوکت فرانسه ای و رقیب Labree خریداری کرده و پس از انجام یک سری اصلاحات بدنی موتور ۶ لیتری و ۱۲ سیلندر خود را بر روی آن نصب کرد.
در اولین تست نمونه اولیه این خودرو برند اشنایدر نتوانست آن را کنترل کند و در چند دور ابتدایی با خودرو تصادف کرد اما آ ام گ دست از تلاش برنداشته و همچنان به توسعه و بهبود خودرو ادامه داد تا سرانجام CLK GTR موفق شد در سال ۱۹۹۷ جایزه قهرمانی از آن خود کند. بد نیست بدانید که بعدها قیمت تور گوانجو شاسی # 11R خودروی F1 GTR به شکوه سابقش بازگردانده و به یکی از کلکسوینر ها فروخته شد.

در نهایت می توانید ویدیو جذاب مربوط به داستان تولید این خودرو افسانه ای در کهکشان مرسدس بنز تور هوایی اصفهان را تماشا کنید.


با لغو برنامه ریزی شده مسابقات اتومبیل رانی DTM پس از پایان فصل در سال ۱۹۹۶ دیگر زمان زیادی را در اختیار مرسدس آ ام گ قرار نبود تا بتواند به توسعه ماشین خود بپردازد.

این مکانیک معروف مطرح کرده است که مرسدس بنز، یک دستگاه خودروی مکلارن اف۱ جی تی آر (F1 GTR) را برای توسعه تور مشهد سی ال کا جی تی آر (CLK GTR) خریداری کرده و سعی کرد از آن استفاده کند.

در این زمان بهتربن کار از نظر مرسدس برای سرعت بخشیدن به پیشرفت خودروی مسابقه ای اش، خرید خودروی F1 GTR مک لارن بود. چرا که این خودرو توانست در مسابقات لمانز در سال ۱۹۹۵ و مسابقات قهرمانی BPR Global GT Championship در سال ۱۹۹۵-۱۹۹۶ بهترین عملکرد را از خود نشان دهد.

هر دو مدل مسابقه ای و خیابانی این خودرو جزء سوپراسپرت های اسطوره تور پوکت ای دهه ۱۹۹۰ شناخته می شوند مدل خیابانی این خودرو موفق شد در یک نتیجه باورنکردنی ۱۷ مسابقه از ۲۲ مسابقه قهرمانی FIA GT Championship در دهه ۱۹۹۰ را برنده شده و جایزه نفر اول را از آن خود کند.

با این حال پس پایان سال ۱۹۹۸ فدراسیون جهانی اتومبیل رانی، برگزاری کلاس مربوط به این مدل را لغو کرد و گفته می شود که به همین دلیل است که تنها ۲۵ دستگاه قیمت تور خارجی از این خودرو ساخته شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *